Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (2024)

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (1)Islandia słynie z malowniczych krajobrazów, a zimą nabierają one wręcz nieziemskiego charakteru. To idealny czas, aby podziwiać zorzę polarną, wybrać się do jaskini lodowcowej lub wyruszyć na wyprawę pośród śnieżnych pustkowi. Przekonaj się, co Islandia ma do zaoferowania poza sezonem.

Zima na Islandii rozpoczyna się w listopadzie i trwa do początku kwietnia, a w zależności od tego, który miesiąc wybierzesz, doświadczysz zupełnie innych wrażeń. W szczytowym okresie zimy Islandia pokryta jest śniegiem, który tworzy spektakularny kontrast z pięknym otoczeniem, a wodospady zamieniają się w słupy lodu.

Najważniejszym wydarzeniem sezonu zimowego na Islandii jest nieuchwytna zorza polarna. To niebiańskie zjawisko wypełnia nocne niebo hipnotyzującą gamą kolorów tańczących nad ziemią, a Islandia oferuje jedne z najlepszych okazji, aby być świadkiem tego magicznego widowiska. Zimowe atrakcje zaspokoją szeroki zakres zainteresowań, począwszy od poszukiwaczy przygód, a skończywszy na entuzjastach przyrody. Odkrywanie jaskiń lodowcowych, wędrówki po lodowcu i jazda na skuterach śnieżnych to tylko niektóre z ekscytujących doświadczeń, które na Ciebie czekają. Charakterystyczne atrakcje kraju, takie jak Złoty Krąg, wodospad Skogafoss i Diamentowa Plaża, również nabierają wyjątkowego uroku, gdy są pokryte lodem i śniegiem.

Mówiąc w skrócie, Islandia zimą daje odwiedzającym szansę na zobaczenie innej strony natury tego kraju z bardziej unikalnymi atrakcjami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zwiedzaniu Islandii zimą.

Co robić zimą na Islandii

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (2)Islandzka zima oferuje szereg zajęć i atrakcji, które zaspokajają różnorodne potrzeby. Spośród miesięcy zimowych, okres od listopada do połowy grudnia to najlepszy czas na samodzielną wycieczkę wynajętym samochodem, ponieważ pogoda nie jest tak wymagająca, jak w późniejszych miesiącach. Szczyt zimy trwa od stycznia do marca, więc najlepsze rzeczy do zrobienia to sporty zimowe i zajęcia, wycieczki przyrodnicze oraz zwiedzanie Reykjaviku i okolicznych miast. Nie brakuje tu ciekawych zajęć! Upewnij się tylko, że Twój harmonogram jest elastyczny, aby uwzględnić zmiany pogody w razie potrzeby.

 • Zobacz zorzę polarną: ciemne zimowe miesiące to zdecydowanie najlepszy czas na obserwowanie zorzy polarnej. Czyste, bezchmurne niebo jest idealne do optymalnego oglądania. Aby zwiększyć swoje szanse na ich dostrzeżenie, należy udać się z dala od obszarów miejskich i wybrać się na odległe tereny wiejskie, gdzie zanieczyszczenie światłem jest minimalne. Pamiętaj, aby sprawdzić warunki pogodowe i prognozę zorzy polarnej, zanim wyruszysz na jej poszukiwanie.
 • Wędrówka po lodowcu lub jaskinia lodowcowa: poznaj lodowce Islandii podczas wędrówki po lodowcu, lub odwiedź jaskinię lodowcową z profesjonalnym przewodnikiem, który zapewni Ci bezpieczeństwo.
 • Odkrywaj przyrodę podczas ekscytujących wycieczek: zima oferuje wiele wspaniałych okazji do podziwiania islandzkiej przyrody. Przemierzaj okolicę na skuterach śnieżnych lub wybierz się na przejażdżkę psim zaprzęgiem z syberyjskimi husky! Możesz także wziąć udział w przejażdżce konnej na islandzkich koniach porośniętych puszystą zimową sierścią!

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (3)

 • Odwiedź Złoty Krąg: jedną z najpopularniejszych tras turystycznych na Islandii jest Złoty Krąg, który obejmuje trzy kultowe atrakcje: Park Narodowy Thingvellir, obszar geotermalny Geysir i wodospad Gullfoss. Choć najczęściej odwiedzane są latem, miejsca te są równie piękne mroźną zimą! Możesz to sprawdzić podczas samodzielnej wycieczki lub wycieczki z przewodnikiem po Złotym Kręgu.
 • Obserwowanie wielorybów: lato to najpopularniejszy czas na obserwowanie wielorybów na Islandii, ale zima może być równie przyjemna. Wystarczy tylko ciepło się ubrać i zabrać dobre rękawiczki.
 • Relaks w geotermalnych spa, lagunach i basenach: może to zabrzmieć sprzecznie, ale zimowa pogoda tworzy wspaniałą atmosferę do relaksu w wielu geotermalnie ogrzewanych lagunach i basenach na Islandii. Niewiele jest przyjemniejszych rzeczy niż uczucie zimnego powietrza na twarzy podczas zanurzania się w gorącej wodzie. Miejsca takie jak słynna Błękitna Laguna, Sky Lagoon lub gorące źródła Hvammsvik będą o tej porze roku znacznie mniej zatłoczone.

Ogólnie rzecz biorąc, zimą na Islandii jest wiele rzeczy do zrobienia. To świetny czas, aby doświadczyć wyjątkowych atrakcji, niezależnie od tego, czy interesuje Cię przyroda, przygoda, czy poznanie kultury.

Co warto wiedzieć o zimie na Islandii

Zachowaj elastyczność swoich planów

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (4)

Odwiedzając Islandię zimą, ważne jest, aby zachować elastyczność planów ze względu na nieprzewidywalny charakter pogody. Miesiące zimowe na Islandii słyną z szybko zmieniających się warunków, które mogą obejmować silne wiatry, oblodzone drogi i burze śnieżne. Te czynniki mogą mieć wpływ na plany podróży, dlatego ważne jest, aby odwiedzający pozostali elastyczni i otwarci na zmiany w swoich trasach.

Jednym ze sposobów zachowania elastyczności jest zapewnienie sobie dodatkowego czasu na przemieszczanie się między miejscami docelowymi. Opóźnienia związane z pogodą są powszechne, a uwzględnienie dodatkowego czasu podróży pozwala zmniejszyć stres i uniknąć potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa. Pomocne jest również przygotowanie alternatywnych zajęć lub atrakcji na wypadek, gdyby początkowe plany zostały zakłócone przez warunki pogodowe.

Monitorowanie lokalnych prognoz pogody i warunków drogowych ma kluczowe znaczenie podczas wizyty. Strony internetowe takie jak Islandzkie Biuro Meteorologiczne oraz Islandzki Zarząd Dróg i Wybrzeża dostarczają cennych, aktualnych informacji na temat pogody i warunków drogowych w całym kraju. Dobrym pomysłem jest również śledzenie strony internetowej SafeTravel, aby uzyskać informacje na temat bezpiecznego podróżowania po Islandii. Można tam również zarejestrować się w celu otrzymywania powiadomień o bezpieczeństwie i pobrać aplikację. Pamiętaj, aby korzystać z tych dostępnych zasobów i być przygotowanym na odpowiednie dopasowanie swoich planów.

Ilość światła dziennego będzie ograniczona

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (5)

Zimą na Islandii godziny dzienne są ograniczone ze względu na wysoką szerokość geograficzną kraju i bliskość koła podbiegunowego. W miarę zbliżania się zimy ilość światła dziennego stopniowo maleje, aż do przesilenia zimowego. Występuje ono około 21 grudnia i oznacza najkrótszy dzień w roku, z około czterema godzinami światła dziennego w Reykjaviku i jeszcze krótszym dniem w północnych częściach kraju. Wraz z postępem sezonu, godziny dzienne stopniowo się wydłużają, osiągając około dziesięciu godzin światła dziennego pod koniec marca.

Ograniczone światło dzienne może być zarówno wyzwaniem, jak i szansą dla podróżnych odwiedzających Islandię zimą. Z jednej strony krótkie dni wymagają planowania, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne światło dzienne na zajęcia na świeżym powietrzu i zwiedzanie. Wiele atrakcji i wycieczek z przewodnikiem działa w ciągu dnia, efektywnie wykorzystując ten czas.

Z drugiej strony, przedłużająca się ciemność stwarza idealne warunki do oglądania zorzy polarnej, ponieważ prawdopodobieństwo dostrzeżenia tego niebiańskiego zjawiska wzrasta wraz z dłuższymi, ciemniejszymi nocami. Co więcej, zmierzch zimą na Islandii zapewnia wyjątkowe, miękkie światło, które tworzy spokojną atmosferę nad krajobrazami, zapewniając doskonałe warunki do robienia zdjęć!

Wyżyny są niedostępne

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (6)

W miesiącach zimowych na Islandii drogi górskie, znane również jako drogi F, są zamykane z powodu obfitych opadów śniegu, lodu i trudnych warunków pogodowych. Zamknięcia te są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym i chronić delikatne środowisko górskie. Wyżyny, gdzie znajdują się jedne z najbardziej odległych i oszałamiających krajobrazów Islandii, stają się w tym czasie niedostępne.

Zamknięcia dróg zwykle rozpoczynają się we wrześniu lub na początku października i mogą trwać do końca maja, lub czerwca, w zależności od warunków pogodowych i prac konserwacyjnych. Dokładne daty zamknięcia różnią się z roku na rok, w zależności od nasilenia sezonu zimowego.

Inne drogi mogą również zostać tymczasowo zamknięte z powodu trudnych warunków pogodowych lub opadów śniegu, czasami z krótkim wyprzedzeniem. Dlatego ważne jest, aby monitorować warunki drogowe i zamknięcia dróg podczas podróży po kraju.

Zimowa pogoda na Islandii

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (7)

Zima na Islandii trwa od listopada do marca i charakteryzuje się zimną i nieprzewidywalną pogodą. Regiony przybrzeżne są zwykle nieco łagodniejsze ze względu na umiarkowany wpływ Prądu Zatokowego, podczas gdy obszary śródlądowe i górskie doświadczają chłodniejszych warunków.

Zimowa pogoda na Islandii może się szybko zmieniać, z jasnym słońcem w jednej chwili i burzami śnieżnymi w następnej. Opady śniegu są powszechne, szczególnie w regionach północnych i na wyżynach, podczas gdy na południowym wybrzeżu występuje więcej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Mogą również pojawić się silne wiatry i oblodzenia, które utrudniają podróżowanie.

Średnia temperatura w listopadzie

W listopadzie na Islandii zaczyna się zima, a pogoda staje się coraz zimniejsza. Średnie temperatury wahają się od -1°C do 4°C. Istnieje ryzyko oblodzenia dróg i lekkich opadów śniegu pod koniec miesiąca.

Średnia temperatura w grudniu

Grudzień na Islandii przynosi mroźne temperatury, wahające się od -5°C do 2°C i ograniczone godziny dzienne, osiągając szczyt w przesileniu zimowym z zaledwie 4 godzinami światła słonecznego. Oblodzone drogi i silne wiatry są powszechne i mogą występować opady śniegu.

Średnia temperatura w styczniu i lutym

Styczeń i luty to najzimniejsze miesiące na Islandii, ze średnimi temperaturami wahającymi się od -10°C do 3°C. Jeśli zima jest szczególnie surowa, temperatura może obniżyć się do -15°C przez kilka dni, choć nie jest to powszechne. Opady śniegu są na ogół częste, a silne wiatry i oblodzone drogi stanowią wyzwanie dla podróży.

Średnia temperatura w marcu

Marzec na Islandii oznacza przejście od zimy do wiosny, z temperaturami wahającymi się od -2°C do 3°C. Opady śniegu stają się rzadsze, ale mogą utrzymywać się oblodzenia i silne wiatry. Liczba godzin dziennych wzrasta do około 11-12 godzin pod koniec miesiąca.

Bezpieczeństwo zimą

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (8)

Zimą na Islandii mogą pojawić się obawy dotyczące bezpieczeństwa. Silne wiatry sprawiają, że jazda jest niebezpieczna i mogą powodować zamknięcie dróg. Oblodzone drogi wymagają dodatkowej ostrożności i odpowiednich pojazdów z oponami zimowymi. Czarny lód może tworzyć się nagle, zwiększając ryzyko wypadków.

Podczas podróży po Islandii lawiny mogą stanowić zagrożenie w regionach górskich, jeśli występują obfite opady śniegu. Wybierając się w te obszary, należy sprawdzić prognozę lawinową biura meteorologicznego i stosować się do lokalnych ostrzeżeń.

Ważne jest, aby monitorować warunki pogodowe i drogowe, być na bieżąco i odpowiednio dostosowywać plany podróży, aby zapewnić sobie bezpieczną i przyjemną zimową wizytę. W nagłych przypadkach krajowy numer telefonu alarmowego to 112.

Islandzki system ostrzegania przed wiatrem

Islandzkie Biuro Meteorologiczne zapewnia system ostrzeżeń pogodowych, aby informować mieszkańców i turystów o potencjalnie niebezpiecznych warunkach wiatrowych. System kategoryzuje intensywność wiatru za pomocą skali kolorystycznej: żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Ostrzeżenia te pomagają podróżnym i mieszkańcom podejmować świadome decyzje dotyczące ich planów i ruchów w czasie silnych wiatrów.

Żółte ostrzeżenia oznaczają umiarkowany wiatr, który może powodować niewielkie zakłócenia.

Pomarańczowe ostrzeżenia oznaczają silny wiatr, który może prowadzić do trudności w podróżowaniu i potencjalnych zagrożeń.

Czerwone ostrzeżenia oznaczają silny wiatr, który stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i infrastruktury.

W szczycie zimy, żółte i pomarańczowe ostrzeżenia są powszechne, a istnieje również ryzyko wystąpienia czerwonych. Dlatego ważne jest, aby monitorować stronę internetową biura meteorologicznego pod kątem aktualnych alertów wiatrowych, ponieważ ekstremalne warunki mogą powodować słabą widoczność, utrudniać podróżowanie, a nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego.

Co spakować na zimowy wyjazd na Islandię
Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (9)

Wyruszenie w zimową podróż po Islandii wymaga przemyślanego pakowania, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w obliczu nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Wybierając to, co zabrać ze sobą, pamiętaj o planie podróży.

Jeśli przebywasz tylko w okolicy Reykjaviku, możesz pozwolić sobie na noszenie lżejszych ubrań. Priorytetem są ciepłe warstwy wewnętrzne i zabierz ze sobą ciepły płaszcz, czapkę, szalik i rękawiczki. Noś legginsy i koszulkę z długim rękawem, najlepiej wykonane z materiałów termicznych, pod zwykłą odzieżą, aby były cieplejsze. Jeśli pogoda nie jest zbyt zimna, możesz nawet założyć dżinsy.

Jeśli planujesz odkrywać islandzką przyrodę, a zwłaszcza jeśli będziesz polować na zorzę polarną, priorytetem jest zabranie odpowiedniej ciepłej odzieży, którą można nakładać warstwami. Podczas długich pobytów na zewnątrz mogą panować ujemne temperatury. Zacznij od odprowadzającej wilgoć warstwy bazowej, dodaj izolującą warstwę środkową, taką jak polar lub wełna, a na wierzch wodoodp*rną i odp*rną na wiatr warstwę zewnętrzną. Izolowane, wodoodp*rne obuwie z dobrą przyczepnością jest niezbędne do chodzenia po oblodzonych powierzchniach.

Oprócz dobrej odzieży poniżej znajduje się kilka innych niezbędnych rzeczy do spakowania na wycieczkę po Islandii, które pomogą Ci w pełni wykorzystać swój pobyt na wyspie.

 1. Ochrona skóry:Zimno może być dotkliwe dla skóry, więc pamiętaj o zabraniu ze sobą balsamu do ust, kremu nawilżającego i dobrego kremu do rąk!

 2. Dodatkowe wyposażenie: Weź ze sobą przenośną ładowarkę, aby naładować telefon, aparat i inne urządzenia w niskich temperaturach. Jeśli wybierasz się na wieś, weź ze sobą czołówkę lub latarkę do nawigacji podczas ograniczonych godzin dziennych.

 3. Raki: Jeśli planujesz wybrać się na islandzkie pustkowia, koniecznie zabierz ze sobą raki, które możesz przymocować do butów! Znacznie ułatwią one chodzenie po oblodzonych powierzchniach.

 4. Termos: Zabierz ze sobą termos lub izolowaną butelkę na gorące napoje podczas podróży po kraju.

 5. Przejściówka podróżna: Nie zapomnij zabrać ze sobą przejściówki do ładowania urządzeń elektronicznych na Islandii (o ile przylatujesz z kraju, w którym kontakty są inne niż w Polsce).

 6. Strój kąpielowy: Bez względu na porę roku, w której wybierasz się na Islandię, pamiętaj o zabraniu stroju kąpielowego, aby móc korzystać z wielu podgrzewanych geotermalnie lagun i basenów.

Fotografowanie Islandii zimą

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (10)

Fotografowanie na Islandii zimą oferuje wyjątkowe możliwości i wyzwania. Nisko położone zimowe słońce rzuca piękne, miękkie światło, idealne do uchwycenia oszałamiających krajobrazów. Atrakcje takie jak zamarznięte wodospady, jaskinie lodowcowe, pokryte śniegiem góry i oczywiście zorza polarna zapewniają spektakularne motywy.

Jednak niesprzyjające warunki pogodowe wymagają planowania i ochrony sprzętu. Używaj solidnego statywu do zdjęć z długim czasem naświetlania, szczególnie do fotografowania zorzy polarnej. Zabierz ze sobą dodatkowe baterie, ponieważ mogą się one szybko wyczerpać w niskich temperaturach i przechowuj je w cieple, gdy nie są używane. Wreszcie, osłony obiektywu mogą być korzystne w zapobieganiu lądowaniu płatków śniegu na obiektywie.

Niezbędne jest również noszenie dobrych rękawiczek. Postaraj się zabrać ze sobą takie, które obsługują ekran dotykowy, aby nie trzeba było ich zdejmować podczas korzystania z ekranu aparatu.

 • Dowiedz się więcej: 11 zamarzniętych wodospadów na Islandii do zobaczenia zimą

Jazda samochodem na Islandii zimą

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (11)Jazda samochodem po Islandii zimą może być wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim planowaniu, przygotowaniu i ostrożności możliwe jest bezpieczne i przyjemne poruszanie się po zimowych krajobrazach Islandii.

Wynajem samochodu na zimową wycieczkę

Jeśli planujesz wynająć samochód, upewnij się, że wybierasz go zgodnie z planem podróży i miesiącem podróży na Islandię. Zawsze bezpieczniej jest wynająć jeepa 4x4 zimą, zwłaszcza jeśli zamierzasz zwiedzać okolicę lub przyjechać w styczniu, lub lutym. Wczesną zimą można wynająć mały samochód, choć może to nadal stanowić wyzwanie, jeśli spadnie śnieg.

Wszystkie samochody na Islandii muszą być wyposażone w opony zimowe od listopada do początku kwietnia. Ponadto upewnij się, że masz w samochodzie skrobaczkę do lodu i szczotkę do śniegu. Jeśli podczas podróży spadnie dużo śniegu, dobrym pomysłem może być posiadanie pod ręką małej łopaty na wypadek utknięcia, zwłaszcza jeśli wybierasz się na wieś.

Bezpieczna jazda podczas islandzkiej zimy

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (12)

Jeśli planujesz jeździć po Islandii zimą, poświęć trochę czasu na odpowiednie przygotowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu samochodu w trudnych warunkach zimowych. Wskazówki dotyczące jazdy na Islandii można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Dróg i Wybrzeża oraz w przewodniku SafeTravel.

Sprawdź pogodę i warunki drogowe: upewnij się, że znasz prognozy pogody i warunki drogowe pochodzące z wiarygodnych źródeł. W przypadku słabej widoczności spowodowanej silnym wiatrem lub burzami śnieżnymi zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i poczekaj na poprawę warunków. W nagłych wypadkach zadzwoń pod numer 112, aby uzyskać pomoc.

Zmniejsz prędkość: podczas jazdy po żwirze, śniegu lub oblodzonej nawierzchni zmniejsz prędkość i zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów. Zachowaj ostrożność podczas zbliżania się do mostów, zacienionych obszarów i ślepych zakrętów, ponieważ w tych miejscach istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia czarnego lodu.

Zabierz ze sobą zapasy awaryjne: miej w pojeździe skrobaczkę do lodu, szczotkę do śniegu, kable rozruchowe i apteczkę pierwszej pomocy. Jeśli wybierasz się do obszaru o dużym zaśnieżeniu, zabierz ze sobą łopatę na wypadek utknięcia. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą wody, przekąsek i koców na dłuższe podróże.

Poinformuj innych o swoich planach: zawsze przedkładaj bezpieczeństwo nad przestrzeganie ścisłego harmonogramu. Możesz również przesłać plan podróży do Islandzkiego Stowarzyszenia Poszukiwania i Ratownictwa. Upewnij się, że masz w pełni naładowany telefon lub urządzenie GPS do nawigacji, ale dobrze jest też mieć przy sobie prawdziwą mapę, na wszelki wypadek.

Jeśli chcesz odkrywać islandzką przyrodę, ale obawiasz się jazdy samochodem, rozważ skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem.

Zima w różnych częściach Islandii

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (13)

Zima na południu Islandii

W szczycie zimy najlepiej trzymać się południa Islandii, ponieważ pogoda jest łagodniejsza i region ten znajduje się blisko stolicy. Odwiedzający mogą odkrywać popularne atrakcje, takie jak Złoty Krąg, wodospad Seljalandsfoss i laguna lodowcowa Jokulsarlon. Pomimo sporadycznych zamknięć dróg z powodu warunków pogodowych, południe pozostaje stosunkowo dostępne.

Zima na północy Islandii

W północnej Islandii zima charakteryzuje się niskimi temperaturami, obfitymi opadami śniegu i oblodzonymi drogami. Silne wiatry i zamknięcia dróg mogą stanowić wyzwanie dla podróży. Obszar ten jest nadal popularnym celem podróży zimą, ponieważ największe miasto na północy, Akureyri, oferuje jazdę na nartach i snowboardzie w popularnym ośrodku narciarskim Hlidarfjall oraz optymalne warunki do oglądania zorzy polarnej. Jeśli chcesz zwiedzić okolicę, ale nie masz ochoty na jazdę samochodem, możesz skorzystać z bezpośredniego lotu do Akureyri z lotniska w Reykjaviku.

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (14)

Zima na zachodzie Islandii

Zachodnie wybrzeże Islandii, w tym półwysep Snaefellsnes, doświadcza niskich temperatur, opadów śniegu i oblodzenia. Dostępność do niektórych atrakcji może być tymczasowo ograniczona, ale region oferuje piękne krajobrazy, takie jak słynna góra Kirkjufell.

Zima na islandzkich Fiordach Zachodnich

Islandzkie Fiordy Zachodnie nie są łatwo dostępne zimą. Zimą na tym obszarze występują obfite opady śniegu i ekstremalne warunki pogodowe, a zamknięcia dróg i ograniczony dostęp do niektórych obszarów są powszechne. O wiele lepiej i bezpieczniej jest odkrywać Fiordy Zachodnie w cieplejszych miesiącach.

Zima na wschodzie Islandii

Wschodnia część Islandii doświadcza niższych temperatur i większych opadów śniegu w porównaniu z południem. Przełęcze górskie mogą stać się wyzwaniem, a niektóre drogi mogą zostać tymczasowo zamknięte. Jeśli jednak warunki są dobre, jest to przyjemny obszar do jazdy na nartach, gdzie można nawet zobaczyć renifery!

Pomimo regionalnych różnic w zimowej pogodzie, ważne jest, aby być przygotowanym na nagłe zmiany warunków na terenie całej Islandii. Odpowiednie ubranie i zachowanie ostrożności podczas podróży są kluczem do przyjemnego zimowego wypoczynku.

Islandzka dzika przyroda zimą

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (15)Podczas gdy część islandzkich dzikich zwierząt migruje lub hibernuje zimą, niektóre z nich przystosowały się do przetrwania zimowych warunków. Gatunki te prezentują swoją odp*rność i unikalne cechy podczas chłodniejszych miesięcy.

Koń islandzki: najbardziej znanym islandzkim zwierzęciem jest islandzki koń, wytrzymała rasa znana z unikalnego chodu i zdolności do wytrzymywania niskich temperatur. Aby utrzymać ciepło, porastają grubą zimową sierścią i często można je spotkać pasące się na pokrytych śniegiem polach. Wycieczki konne nadal odbywają się zimą, umożliwiając odwiedzającym poznanie islandzkich krajobrazów na końskim grzbiecie.

Renifery: podróżując po wschodniej części Islandii, możesz mieć okazję zobaczyć renifery. Zostały one sprowadzone na Islandię w XVIII wieku i doskonale radzą sobie w warunkach zimowych, gdy schodzą z wyżyn na niższe wzniesienia, szukając pożywienia pod śniegiem.

Lisy polarne: jedyny rodzimy ssak lądowy na Islandii, lis polarny, przystosowuje się do zimna, porastając gęstą zimową sierścią. Pozwala im to wtopić się w zaśnieżony krajobraz. Chociaż trudno je dostrzec, oddani entuzjaści dzikiej przyrody mogą mieć okazję zaobserwować te niezwykłe stworzenia.

Ptaki: miłośnicy ptaków mogą spotkać rodzime i wędrowne gatunki ptaków podczas zimy na Islandii, takie jak pardwa, która zmienia swoje upierzenie na białe, co zapewnia jej kamuflaż. Wzdłuż wybrzeża można też spotkać nurniki, a narodowy ptak Islandii, sokół wędrowny, poluje na ptaki.

Życie morskie: u wybrzeży Islandii często można zobaczyć delfiny białonose i morświny, a także wieloryby karłowate, a nawet humbaki!

 • Sprawdź także: Dzika przyroda i zwierzęta na Islandii — Kompletny przewodnik

Zimowe święta i wydarzenia na Islandii

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (16)

Zima na Islandii to okres świętowania, wypełniony różnorodnymi imprezami i wydarzeniami. Pomimo niskich temperatur i ograniczonej liczby godzin dziennych, Islandczycy przyjmują tę porę roku z ciepłem i radością. Zwiedzanie Islandii zimą to zatem świetna okazja do wzięcia udziału w krajowych uroczystościach!

Święta Bożego Narodzenia na Islandii

Podobnie jak w wielu kulturach, najważniejszym wydarzeniem islandzkiego sezonu zimowego jest Boże Narodzenie lub „jól”, jak nazywa się je na Islandii. Istnieje wiele unikalnych zwyczajów bożonarodzeniowych i potraw, które zapewniają niezapomniane wrażenia podczas wizyty. W Reykjaviku i okolicznych miastach można znaleźć wiele atrakcji. Sprawdź lodowiska i jarmarki bożonarodzeniowe, a także miej oko na koncerty i inne wydarzenia w tym czasie!

Koniecznie spróbuj tradycyjnych islandzkich potraw świątecznych. Wiele restauracji oferuje specjalne świąteczne menu, pozwalając odwiedzającym wziąć udział w kulinarnych tradycjach kraju. Nie przegap wędzonej jagnięciny (hangikjot) i chleba liściastego (laufabraud) lub popularnego świątecznego napoju „Malt og Appelsín”, który jest mieszanką bezalkoholowego słodu i napoju pomarańczowego (zaufaj nam, jest dobry!).

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (17)

Najważniejszym dniem Świąt Bożego Narodzenia na Islandii jest 24 grudnia, kiedy to większość firm będzie zamknięta. Istnieją miejsca, które będą otwarte przez część dnia, zwykle tylko do godziny 13 lub 14. 25 grudnia większość Islandczyków relaksuje się w domu z rodziną, więc jest mało prawdopodobne, aby tego dnia znaleźć otwarte restauracje lub sklepy. Więcej miejsc będzie otwartych 26 grudnia, a większość z nich powinna powrócić do regularnych godzin otwarcia 27 grudnia.

Pamiętaj, aby zaplanować te dni z dużym wyprzedzeniem, zakładając, że lokale będą zamknięte. Zalecamy wykorzystanie tego czasu na spacer po Reykjaviku i jego okolicach, aby podziwiać budynki i parki lub wybrać się na wieś, jeśli pozwala na to pogoda. Będąc w północnej Islandii o tej porze roku, warto odwiedzić bajkowy Dom Bożonarodzeniowy w Akureyri. W zależności od zakwaterowania można również zaplanować przytulny dzień w hotelu z dobrym jedzeniem i relaksem!

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (18)

Autor zdjęcia:Regína Hrönn Ragnarsdóttir

Islandia ma swoje własne, unikalne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Okres świąteczny rozpoczyna się wraz z przybyciem Świątecznych Chłopców lub Jolasveinar w języku islandzkim. To 13 psotnych braci, którzy odwiedzają dzieci każdej nocy poprzedzającej Boże Narodzenie, począwszy od nocy przed 12 grudnia, a skończywszy na 24 grudnia. Bracia zostawiają mały prezent w bucie dziecka, który zwykle umieszczany jest w oknie.

Chłopcy mieszkają w górach ze swoją matką Grylą i jej mężem Leppaludim. Gryla jest trollem, który przybywa do miasta w każde Boże Narodzenie i kradnie dzieci, które źle się zachowywały. Ma również dużego czarnego kota zwanego Kotem Bożonarodzeniowym lub Jolakotturinn, lubiącego zjadać tych, którzy nie dostali nowych ubrań na Boże Narodzenie!

Braci, Grylę i Leppaludiego można spotkać w Reykjaviku jako przyjaznych gości podczas wielu różnych wydarzeń bożonarodzeniowych, czasem nawet rozdających dzieciom słodycze. W grudniu w centrum Reykjaviku można także podziwiać dużą rzeźbę świątecznego kota (widoczną na zdjęciu powyżej).

Nowy Rok na Islandii

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (19)

Islandczycy są znani z tego, że w Sylwestra dają z siebie wszystko, więc jest to jeden z najlepszych momentów na odwiedzenie kraju zimą. W przeciwieństwie do wielu państw ludzie mogą kupić własne fajerwerki w tym szczególnym czasie, przez co można podziwiać wspaniały pokaz fajerwerków w całym mieście, jak okiem sięgnąć! Organizowanych jest również wiele wydarzeń, dzięki którym masz okazję naprawdę wziąć udział w uroczystościach.

W Sylwestra Islandczycy często jedzą kolację z rodziną lub imprezują z przyjaciółmi i idą na ognisko, lub „brenna” po islandzku. Można je znaleźć w całej stolicy, a w pobliżu mogą być również zaplanowane pokazy sztucznych ogni.

Inną tradycją jest oglądanie corocznego Aramotaskaupid, satyrycznego programu telewizyjnego, który wyśmiewa wydarzenia danego roku. Program jest dostępny z angielskimi napisami na głównym kanale telewizyjnym w kraju, RUV, choć może być trudno wyłapać żarty, jeśli nie śledzi się uważnie islandzkich wiadomości przez cały rok.

Program kończy się zwykle około 23:30 i na pewno zauważysz jego koniec, nawet jeśli go nie oglądasz! Zaraz po jego zakończeniu ludzie wychodzą na zewnątrz, aby ustawić fajerwerki i przygotować się na północ. Jest to główna atrakcja Sylwestra, więc bądź w gotowości, aby udać się do kościoła Hallgrimskirkja, do Perlana, kościoła w Kopavogur lub innego wysoko położonego miejsca. Im więcej widać nieba nad miastem, tym lepiej!

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (20)

O północy niebo rozświetlają fajerwerki w całej stolicy i można usłyszeć bicie kościelnych dzwonów. W zależności od lokalizacji, pokazy fajerwerków można oglądać w odległych miastach, takich jak Keflavik i Akranes. Pokaz będzie trwał przez kilka godzin po północy, więc pamiętaj, aby ubrać się ciepło i zabrać ze sobą aparat!

Widowisko to może również spowodować, że nad miastem będzie unosić się sporo zanieczyszczeń, zwłaszcza przy słabym wietrze. Pamiętaj, że może to wywołać podrażnienia u osób cierpiących na choroby płuc lub serca. Jeśli wolisz nie ryzykować lub po prostu wolisz przebywać w ciepłym i przytulnym wnętrzu, zalecamy poszukanie zakwaterowania z ładnym widokiem, aby mieć szansę podziwiania tego widowiska! Tutaj znajdziesz opcje zakwaterowania w Reykjaviku, jeśli planujesz swoją podróż.

Nowy Rok na Islandii to zazwyczaj czas relaksu, kaca i spędzania czasu z bliskimi po nocy świętowania, więc wiele firm będzie tego dnia zamkniętych.

Ogólnie rzecz biorąc, spędzenie Nowego Roku na Islandii to magiczne doświadczenie, w którym można pożegnać stary rok i powitać nowy z hukiem!

Bolludagur, Sprengidagur i Oskudagur

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (21)

Zdjęcie pochodzi z piekarni:Braud & Coipokazuje różne rodzaje „bollur” dostępne na Bolludagur.

Islandczycy obchodzą trzy specjalne dni w lutym, znane jako Bolludagur, Sprengidagur i Oskudagur. Odbywają się one w poniedziałek, wtorek i Środę Popielcową i pierwotnie miały oznaczać początek Wielkiego Postu.

W Bolludagur, czyli „Dniu Bułki”, Islandczycy delektują się bułeczkami z kremem zwanymi „bollur”, które są sprzedawane w dziesiątkach tysięcy w całym kraju. Następnego dnia obchodzony jest Sprengidagur, czyli „Dzień Wybuchania”, podczas którego spożywa się obfity posiłek składający się z solonego mięsa i zupy grochowej, co odzwierciedla ideę jedzenia aż do „pęknięcia". Wreszcie, w Oskudagur, czyli „Środę Popielcową”, miasta i miasteczka wypełniają się ludźmi, a dzieci przebierają się w kostiumy i śpiewają w sklepach w zamian za słodycze. Szkoły zamykane są wcześnie tego dnia, zwykle w okolicach obiadu, aby dzieci mogły jak najlepiej wykorzystać ten wyjątkowy czas.

Pamiętaj, aby wziąć udział w uroczystościach, jeśli jesteś na Islandii w tym czasie. Bułeczki z ciasta są pyszne i można je znaleźć we wszystkich piekarniach oraz są bardzo proste do upieczenia, jeśli chcesz spróbować zrobić je samemu. Spróbuj solonego mięsa i zupy z groszku we wtorek, a jeśli podróżujesz z dziećmi, rozważ pozwolenie im na przebranie się w środę i pójście na zabawę ze śpiewaniem oraz zbieraniem cukierków!

Walentynki, Bondadagur i Konudagur

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (22)

Walentynki to stosunkowo nowy dodatek do islandzkiego kalendarza kulturalnego. Niektórzy Islandczycy przyjęli to święto, a pary wymieniają się prezentami, jedzą romantyczne kolacje lub spędzają razem czas. Jednak dwa tradycyjne islandzkie święta, Bondadagur i Konudagur, od dawna podkreślają znaczenie doceniania partnera i innych ważnych osób w życiu.

Bondadagur, czyli „Dzień Mężczyzn”, przypada na pierwszy dzień starego islandzkiego miesiąca Thorri, który zazwyczaj wypada w styczniu. W tym dniu kobiety rozpieszczają mężczyzn swojego życia, oferując im prezenty lub okazując wyrazy miłości. Konudagur, czyli „Dzień Kobiet”, obchodzony jest w pierwszą niedzielę lutego i oznacza początek starego miesiąca Goa. W tym dniu mężczyźni honorują kobiety swojego życia podobnymi wyrazami miłości i wdzięczności.

Często można znaleźć restauracje i inne firmy oferujące specjalne oferty z okazji wszystkich trzech dni, więc miej oczy szeroko otwarte, jeśli odwiedzasz wyspę w tym czasie.

Thorri i tradycyjne jedzenie

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (23)

Autor zdjęcia:Wikimedia, Creative Commons, byThe blanz. Nie wprowadzono żadnych zmian.

Jeśli chcesz spróbować słynnych (lub owianych złą sławą) tradycyjnych islandzkich potraw, odwiedź Islandię zimą. Od stycznia do lutego można wziąć udział w Thorri, islandzkim festiwalu w środku zimy, który celebruje bogate dziedzictwo kulinarne wyspy. W tym okresie wielu mieszkańców zbiera się na ucztach „Thorrablot”, delektując się tradycyjnymi islandzkimi potrawami, z których wiele zostało odtworzonych przy użyciu historycznych metod.

Tradycyjne menu zazwyczaj obejmuje hakarl (sfermentowany rekin), svid (opalona głowa owcy), hardfiskur (suszona ryba) i różne przygotowane mięsa. Uroczystościom często towarzyszy muzyka, tańce i picie Brennivin, tradycyjnego aquavitu, który jest powszechnie znany jako „Czarna Śmierć” w języku angielskim.

Thorri jest okazją dla Islandczyków do nawiązania do swoich korzeni kulturowych i docenienia smaków i zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wizyta w tym czasie to świetna okazja do poznania historii kultury tego kraju. Jeśli chcesz zanurzyć się w islandzkiej kulturze kulinarnej, możesz wybrać spośród różnorodnych islandzkich wycieczek kulinarnych, podczas których spróbujesz zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej kuchni.

Czy mogę biwakować zimą na Islandii?

Biwakowanie zimą na Islandii jest możliwe, choć nie jest zalecane w najtrudniejszych miesiącach. Wymaga to starannego planowania, odpowiedniego sprzętu i dbałości o bezpieczeństwo. Większość kempingów jest zamykana w sezonie zimowym ze względu na warunki pogodowe. Najlepiej jest wynająć kampera lub mini kampera z ogrzewaniem, jeśli to możliwe. W przeciwnym razie konieczne jest posiadanie solidnego namiotu zimowego, ciepłego śpiwora i odpowiedniego sprzętu kempingowego zaprojektowanego na zimne dni. Ponadto upewnij się, że masz niezawodne źródło ciepła i wiedzę, jak radzić sobie z zimowymi wyzwaniami kempingowymi. Sprawdź ten artykuł o islandzkich kempingach zimą.

Co można robić w Reykjaviku zimą?

Reykjavik oferuje szereg atrakcji zimą, od zwiedzania muzeów, galerii sztuki i basenów geotermalnych, po korzystanie z bogatego życia nocnego. Możesz także wybrać się na wycieczkę, aby zobaczyć zorzę polarną lub udać się na jednodniową wycieczkę do pobliskich atrakcji, takich jak Złoty Krąg.

Podsumowanie sezonu zimowego na Islandii

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (24)

Podsumowując, wizyta na Islandii zimą stanowi wyjątkową okazję do zanurzenia się w krajobrazie, który jest zarówno trudny, jak i piękny. Pomimo niskich temperatur i krótszych godzin dziennych, ciepło islandzkiej gościnności przebija się zarówno w gwarnym Reykjaviku, jak i na wsi. Zimowe uroczystości, piękne atrakcje przyrodnicze i ekscytujące zajęcia na świeżym powietrzu sprawiają, że zima na Islandii jest niezapomnianym przeżyciem.

Pamiętaj, aby szanować nieprzewidywalną pogodę, zachować bezpieczeństwo jako priorytet i zaakceptować ducha przygody, który wyzwala Islandia. Więc spakuj się, zachowaj elastyczność planów i przygotuj się na podróż na Islandię w zimie!

Planujesz zimową podróż na Islandię? Jakie doświadczenia są dla Ciebie najbardziej ekscytujące? Jeśli udało Ci się poznać Islandię zimą, opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej.

Islandia zimą — Najlepszy przewodnik turystyczny | Guide to Iceland (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Mr. See Jast

Last Updated:

Views: 6052

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Mr. See Jast

Birthday: 1999-07-30

Address: 8409 Megan Mountain, New Mathew, MT 44997-8193

Phone: +5023589614038

Job: Chief Executive

Hobby: Leather crafting, Flag Football, Candle making, Flying, Poi, Gunsmithing, Swimming

Introduction: My name is Mr. See Jast, I am a open, jolly, gorgeous, courageous, inexpensive, friendly, homely person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.